62 747 28 91 sproszkow@op.pl

Roszków

zalew roszkow szkola

to niewielka, malownicza wioska położona w województwie wielkopolskim, w gminie Jarocin znajdującej się na Wysoczyźnie Kaliskiej rozciętej dolinami rzek: Lutyni, Łubianki, Lubieszki.
Ponad 75% terenu Roszkowa zajmują lasy oraz pola uprawne. W pobliżu znajduje się zbiornik retencyjny (zalew) o powierzchni 34 ha, który stanowi wspaniałe miejsce wypoczynku oraz połowu ryb. Jedną z zalet wsi są lasy, a dzięki wytyczonym w nich ścieżkom zdrowia między innymi rowerowym (które umożliwiają crossing), można w ciszy, spokoju i na świeżym powietrzu doskonale odpoczywać. Atrakcyjne usytuowanie Roszkowa sprawia, że powoli zaczyna się rozwijać w nim agroturystyka. Otoczenie lasów i brak przemysłu powoduje, że powietrze jest pozbawione zanieczyszczeń.

Jarocin i okolice

jarocin1 jarocin2 smielow

Zaledwie 5 km od Roszkowa leży miasto Jarocin. Jego początki sięgają 4500 roku p.n.e. Pierwsza pisana wzmianka o Jarocinie pochodzi z 1257r., co sprawia, że Jarocin można nazwać jednym z najstarszych miast Wielkopolski. Obecnie miasto Jarocin zajmuje obszar 14,5 km kw., a zamieszkuje w nim 27 tys. osób. Gmina, rozpościerając się na powierzchni przekraczającej 200 km kw., liczy ponad 45 tys. mieszkańców. Administracyjnie obszar gminy wchodzi w skład powiatu jarocińskiego. Miasto pochwalić może się dużą ilością zabytków, do których należą m.in.: Ratusz, Kościół Św. Marcina, Pałac Radolińskich – byłych właścicieli miasta, Skarbczyk, Ruiny Kościała Św. Ducha i wiele innych.
Niedaleko Jarocina leży wieś Śmiełów, mogąca się pochwlić klasycystycznym pałacem zbudowanym w 1797 roku, w którym w roku 1831 gościł Adam Mickiewicz. Park krajobrazowy otaczający pałac o powierzchni 5,5 hektarów założono na przełomie XVIII i XIX wieku w stylu angielskim ze starym drzewostanem. W parku znajduje się pomnik Mickiewicza, oraz tak zwany „Ogródek Zosi”.
Jarocin i okolice są bardzo atrakcyjne pod względem krajobrazowym. Urokliwa okolica sprzyja powstawaniu gospodarstw agroturystycznych. Można zatem wypoczywać na Ziemi Jarocińskiej korzystając z uroków natury, np. łowiąc ryby lub jeżdżąc konno. Park będący „zielonymi płucami” powiatu jarocińskiego położony jest w dorzeczu rzeki Warty. Przez tereny parkowe przepływa także szerokim łukiem rzeka Lutynia, która rozgałęziając się w swoim dolnym biegu dopływa do starorzecza Warty. Dzięki niezwykłym walorom przyrodniczo-turystycznym Ziemi Żerkowskiej, w 1994 r. powstał Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy. Park zachwyca swą urozmaiconą rzeźbą terenu z bogatymi i ciekawymi zbiorowiskami roślinnymi, zamieszkiwanymi przez rzadkie gatunki zwierząt. Jednym z najciekawszych elementów krajobrazu jest zróżnicowana, malownicza rzeźba terenu, uformowana w wyniku oddziaływania lodowca.
Miłośnicy rowerów mogą podziwiać urokliwy krajobraz powiatu jarocińskiego wybierając się na wycieczkę rowerową. W tym celu opracowano trasę rowerową po terenie powiatu, która rozpoczyna się w Pogorzelicy, prowadzi przez Śmiełów, Żerków, Pawłowice, Stęgosz, Radlin, Wilkowyję, Annapol, Jarocin, Wolę Książęcą, Twardów a kończy w miejscowości Kurcew. Miłośnikom pieszych wycieczek powiat jarociński proponuje zwiedzanie swych terenów specjalnie wyznaczonymi szlakami turystycznymi: czerwonym, zielonym lub żółtym. Trasy różnią się długością, ale każdy z nich pozwala podziwiać przepiękny krajobraz ziemi jarocińskiej oraz najważniejsze zabytki tutejszej okolicy.
Jarocin posiada bardzo bogatą ofertę dla melomanów. Miłośników muzyki akordeonowej zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Solistów i Zespołów Akordeonowych odbywający się w Kotlinie. To jedyna tego typu impreza w Polsce. Powiat jarociński to także region o bogatych tradycjach śpiewaczych, które kultywują chóry: im. K. T. Barwickiego, „Arion” z Kotlina, „Lutnia” z Żerkowa oraz „Resonantes” z Jarocina. Na terenie powiatu działają liczne zespoły folklorystyczne, m.in.: „Potarzyczanki”, „Noskowiacy”, „Ćiświczanie” czy „Goliniacy”. Prezentują one tańce i przyśpiewki wielkopolskie, a swoim repertuarem reprezentują nasz region nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju, gdzie zawsze znajdują poklask i uznanie.
Jarocin, niewątpliwie najbardziej znany jest w Polsce dzięki festiwalom rockowym. Przylgnęła do niego nazwa „stolica polskiego rocka”. Święto muzyki rockowej przyciągało i nadal przyciąga rzesze fanów.

Planetarium w Potarzycy

planetarium1 planetarium2 planetarium3

(zdjęcia pochodzą ze strony: www.planetarium-potarzyca.prv.pl)

Planetarium w Potarzycy działa od 1993 r. Wyposażone jest w aparaturę projekcyjną wykonaną na zajęciach Szkolnego Koła Miłośników Astronomii.
Kopuła projekcyjna o średnicy 5 metrów (dla 40 widzów) wykonana została z 8 elementów odlanych z tworzywa sztucznego. Projektor w kształcie kuli o średnicy 32 cm posiada 24 obiektywy projekcyjne, wyświetlające 24 fragmenty północnej i południowej półkuli nieba. Dodatkowe rzutniki umieszczone na głównym projektorze pozwalają wyświetlić kometę, drogę mleczną, równik niebieski, ekliptykę, znaki zodiaku, południk zerowy, jasne planety oraz Słońce i Księżyc. Obracający się wokół osi biegunowej projektor umożliwia pokazanie wyglądu gwiaździstego nieba w różnych porach doby i roku oraz ruch sfery niebieskiej z dowolnych szerokości geograficznych, np. z północnego bieguna i równika. Seans w planetarium, w czasie którego można obejrzeć 6 tysięcy gwiazd, czyli tyle, ile widać na niebie gołym okiem wzbogacony jest przez projekcję sztucznego satelity, meteorów, zorzy polarnej, zaćmień Słońca i Księżyca. Specjalny rzutnik umożliwia pokazanie ruchu precesyjnego – zmieniającego położenia biegunów niebieskich i punktów równonocy względem gwiazd z okresem 26 tysięcy lat. Ważną rolę spełniają również rzutniki przezroczy oraz projektor strzałki świetlnej. Na linii horyzontu planetarium znajduje się panorama wsi zorientowana zgodnie z kierunkami świata. Seansom w planetarium towarzyszy też wspaniała muzyka, cyfrowej jakości.